Novec 1230 Söndürme Sistemleri

Novec 1230 Söndürme Sistemleri çevreye duyarlı ve zarar vermeyen gazlı söndürücülerden biridir. Ozon tabakasına zarar veren onlarca gaz türünden farklı olarak geliştirilmiş ve dünyayı bekleyen büyük iklim krizine neden olan küresel ısınmaya neden olmayan gaz çeşitlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Tamamen kokusuzdur ve kullanıldığı alanda renk değişikliğine neden olmadığı gibi kalıntı da bırakmaz.

Uluslar arası yangın standartlarını belirleyen ve temel olarak uygulayan kurumlara göre Novec 1230 gazının kalitesi onaylanmıştır. Doğaya zarar vermediği, basınçlı olarak depolanarak kullanıma sunulabileceği, söndürücü etkisinin yüksek olduğu kanıtlanmış ve yangın güvenliği alanında kullanımına izin verilmiştir. Dünya çapında onaylandığı için ülkemizde de birçok sektör tarafından ilgiyle talep edilmektedir.

Temel misyonu ortamdaki sıcaklığı düşürmek ve bu suretle yangını da kontrol altına almak olan Novec 1230 söndürme sistemleri, karbondioksit gibi ortamdaki oksijen miktarını etkilememektedir. Dolayısıyla da Co2 sistemlerinden farklı bir özelliğe sahiptir. İnsan sağlığı için önemli bir gaz olna oksijen oranının değişmemesi olumlu özelliklerinden biridir.

Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri

Novec 1230 gazlı söndürme sistemleri kullanım anında ortamdaki canlılar tarafından teneffüs edilse bile zarar vermemesi nedeniyle çevreci kuruluşlar ve ilgili bakanlıklar tarafından onaylanması zor olmamaktadır.

Diğer bazı gaz türleri salındıktan yani yangın anında kullanıldıktan sonra atmosferde uzun süre kalırken, Novec 1230 gazı maksimum beş gün kalmakta ve daha sonra kendiliğinden, herhangi bir etki olmadan kaybolmaktadır.

A, B ve C sınıfı yangınlara saniyeler içinde etki eden yapısıyla oldukça hızlı bir reaksiyon özelliğine sahip olan Novec 1230 söndürme sistemleri, tasarım olarak uzmanlık gerektiren ve laboratuar ortamında geliştirilmesi zorunlu olan gazları içerir. Kapsam olarak kullanışlı ve kaliteli bir oranda yangınla mücadeleye katkı sağlayan bu gaz türünün bazı sektörler için inanılmaz fayda sağladığı görülmektedir.

Sistem içindeki oranı az olduğu için püskürtüldükten, yangına müdahale ettikten sonra ortamda kalıntı bırakmadığı görülür. Temiz gazlı yangın söndürme sistemleri içinde kategorik olarak sınıflandırılmaktadır.

Novec 1230 Söndürme Sistemi Dolumu

Novec 1230 söndürme sistemleri dolumu genelde yangından korunan alanın dışında yer almaktadır. Çoklu kullanım için sayısal olarak yeterli seviyede silindir tercih edilir. Böylece yangın anında birden yapılacak müdahalenin etkisi büyür.

Yangını gaz özelliği sayesinde saniyeler içinde kontrol altına alarak baskılayan ve ortam ısısını düşüren, etkili olmasına rağmen insan sağlığına zarar vermeyen Novec 1230 gazı günümüzde birçok işletme tarafından tercih edilmektedir.

Olası bir yangında kullanıldığı zaman dolum işlemi yetkili yangın firmaları tarafından yapılarak teslim edilir. Belirli bir süre garantili olması güven duyulmasını sağlamaktadır.

Yetkili firma garantili dolum yaparak ilgili işletmeye onaylayarak monte eder. Otomatik sistemlerde oldukça önemli bir rol oynayan gazlı söndürme sistemleri arasında en etkili olanlardan biridir. Kaynama noktası yüksektir ve oda sıcaklığında muhafaza edildiği zaman bile sıvı kıvam özelliğini korur. Nakil işlemi gerektiği zaman yangın tüpleri içinde taşınmasına gerek olmaz.

Novec 1230 Söndürme Sistemi Dolumu

Novec 1230 Söndürme Sistemi Bakımı

Novec 1230 söndürme sistemi bakımı rutin çalışmalar arasında olup, periyodik olarak yapılmaktadır. İşletmenizin bakım tarihini sizler unutsanız bile yetkili firma olarak Yılmaz Yangına bağlı uzmanlar, tam zamanında bakım için sizleri ziyaret etmektedir.

Yangın söndürme sistemlerinin sızdırmazlık testlerinin profesyonel şekilde yapılması hayati önem taşır çünkü özellikle gazlı sistemlerde herhangi bir ihlal söz konusu olduğu zaman tüm basınç oranı azalır ve ihtiyaç duyulduğu anda işe yaramaz. İster otomatik sistemlerde olsun ister manuel yangın tüplerinde olsun, basınç olmadığı zaman müdahale yeteneğinin azaldığı görülür.

Bu yüzden bakım çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Birçok işyerinde bütçe yetersizliği yüzünden veya bütçe ayrılmak istenmemesi yüzünden yangın söndürme tüplerinin dolum zamanı kaçırılmaktadır. Firma ilgili işyerine hatırlatsa bile bakım ve dolum konusunda yapıcı bir geri bildirim alınamamaktadır. Bunun yangın güvenliği açısından çok riskli olacağı, yangın anında büyük kayıplara neden olabileceği düşünülmemektedir. Yangına karşı önlem alınmayan işyerlerindeki maddi kayıpların her yıl ciddi oranda olduğu görülememektedir.

Dolayısıyla yangın söz konusu olmadan önce gerekli iş güvenliği ve yangın güvenliği tedbirlerinin alınması, can ve mal kaybının önlenmesi açısından yararlı olacak, iş verimliliğinin azalmaması adına kazanç sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz sızdırmazlık testinin önemi nedeniyle yıllık bir kez olmak üzere ortam sızdırmazlık konusunda teste tabi tutulmalıdır. Genel olarak tekli olarak, sadece Novec 1230 gazı içeren bir sistem, koruma amaçlı monte edilebileceği gibi, çoklu sistemlerde diğer söndürme sistemleri ile birlikte de kullanılabilir.

Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri Bakımı

Novec 1230 Söndürme Sistemleri Fiyatı

Novec 1230 söndürme sistemleri fiyatı, bıraktığı etki, sağladığı yarar açısından değerlendirildiğinde oldukça caziptir. Yetkili yangın firmaları araştırıldığında maliyetlerin çok farklı olmadığı görülmektedir. Bunun sebebi kullanılan malzemelerden bazılarının ithal bazılarının yerli olması ancak neticede dolumun yine ülkemizde gerçekleştirilmesidir.

Yangın algılama sistemleri ile birlikte kullanılarak etki derecesi % 100’e yaklaştırılan Novec söndürme sistemleri, tüm yangın söndürme sistemleri içinde oldukça fazla rağbet görmektedir.

Tüm haberleşme sistemlerinde, bankaların nakit yönetim transfer araçlarında, bankamatiklerinde, telefon operatörlerinin istasyonlarında, önemli devlet arşivlerinde, değerli tarihi eserlerin yer aldığı müzelerde, kütüphanelerde, galeri ve laboratuarlarda, elektrik odalarında, veri merkezlerinde, server yer alan ünitelerde, gemilerde, tünellerde, metro ve tramvayların kontrol merkezlerinde Novec 1230 söndürme sistemlerinin kullanıldığı görülmektedir.

Özellikle bu alanlarda tercih edilmesinin sebebi, ilk olarak yangına karşı etkili olması ikinci olarak ise kullanım sonrası alanda zarar oluşturmaması, kir bırakmamasıdır. Gazlı söndürme sistemlerinin genelinin aksine doğaya karşı da koruma niteliğine sahip olan Novec 1230 gazı, kullanım sonrası kısa süre içinde kendini yok etmektedir.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.