Temiz Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Temiz gazlı yangın söndürme sistemleri hassas materyallerin ve söndürme ajanlarının zarar verme potansiyeli olan malzemelerin olduğu yerlerde yaygın olarak kullanılan sistemlerdir. Birçok iş sektöründe alanı yangından korumak ve aynı zamanda temizliğini kolay yapmak amaçlı kullanılan temiz gazlar, yangından sonraki işleyişi geciktirmemesi adına fayda sağlamaktadır.

Yangın sonrası birçok işyerinin faaliyetlerine ciddi bir müddet ara verdiği görülür. Yangına başlangıçta müdahale eden ve anında kontrol altına alan etkili gazlar, temizlenme işlemi gerçekleşmeyeceği için işyerinin etkinliklerini kısıtlamaz.

Birçok açıdan avantajlı sayılan temiz gazlı söndürme sistemleri tarihi eserler ile değerli hazinelerin depolandığı alanlar için en ideal yangından korunma metodudur. Pahalı malzemeler kullanılarak yapılan işletmelerin çeşitli ünitelerinin yer aldığı odalar, yangın anında zarar görülmemesi için bu sistem tarafından korunmaktadır.

Telefon operatörlerinin kıymetli parçalarının ve ekipmanlarının yer aldığı odalar ile devlet tarafından önemle korunan ve saklanan değerli belgeler temiz gazlı söndürme sistemleri ile daha güvende olmaktadır.

Temiz Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri İstanbul

Temiz Gazlı Söndürme Sistemlerinde Hangi Gazlar Kullanılıyor?

Temiz gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan gazların niteliği zarar vermeyen ve kolay temizlenebilen şekilde olmaktadır. Kimyasal süreçlerden sonra etkili olduğu kanıtlanmış, materyallere zarar vermediği saptanmış gazlardan olan FM 200 gazı, temiz gazlı söndürme sistemlerinde en fazla kullanılan gaz çeşitlerinden biridir. Renksiz ve kokusuz gazlar içinde en etkili söndürme yeteneğine sahip gazlardan biri olduğu için tercih edilmektedir.

FM 200 gazının kendi özelinde sistemsel olarak kullanıldığı ve bazı sektörler tarafından istendiği görülmektedir. A ve B sınıfı yangınlarda etkili olarak kullanılmakta ve başarı sağlamaktadır. Normal şartlar altında üretim sürecinde HFC227 olarak tasdik edilmiş olan bu gazın piyasa adı FM 200 olarak bilinmektedir.

HFC 125 gazı da aynı minvalde temiz gazlar arasında sayılmakta ve kullanılmaktadır. Argon ve Inergen gazları da temiz gazlı söndürme sistemleri içinde etkin olarak tercih edilmektedir.

Temiz gazın ne olduğunu bilerek bu sistemlerin çalışma şekline daha iyi hakim olabilirsiniz. Elektrik iletkenliği olmaması, kullanıldıktan sonra arkasında kalıntı bırakmayan gazlar, temiz gazlı yangın söndürme sistemleri olarak bilinmektedir.

Söndürme ve tasarım konsantrasyonu bakımından üst düzey olan bu sistemlerde kullanılan gazların belirli bir basınç altında müdahaleye hazır halde beklediğini göreceksiniz.

Temiz Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Temiz gazlı söndürme sistemlerinin nasıl çalıştığını bilerek olası problemleri ve kullanım anındaki avantajları tespit edebilirsiniz. Kullanım esnasında insan sağlığına zarar vermeyen yapısı ile müdahale ekiplerinin de işini kolaylaştırmaktadır.

Hassas alanlarda maksimum seviyede başarı sağlayan bu sistemlerin mühendislik anlamında mükemmele yakın bir performans sergilediği görülmektedir. Yangın algılama ve ihbar sistemleri ile birlikte daha üst seviye koruma sağlayan, yangını anında fark ederek gazları salan sistemler çalışma prensibi olarak diğerlerinden çok farklı değildir.

Aslında tüm yangın söndürme sistemleri belirli bir mekanizma ile çalışmaktadır. Yangının algılanması, algılanmanın panele iletilmesi, çalıştırma sinyalinin merkezden sisteme gönderilmesi ve eğer bölgesel bir müdahale şeklindeyse o bölgede çalışması, topyekün müdahalede ise sistemin hepsinin birden çalışması ile mekanizma tamamlanmış olur.

Bazen farklı söndürme sistemlerinin bir arada kullanıldığı durumlar da olabilir. Örneğin büyük bir fabrikada çalışma alanında farklı içerikli söndürme ajanları kullanılabilirken, fabrikanın ofisinde zarar vermeyen bir gaz kullanılmak istenebilir. Elbette bu sistemlerden hangisinin kullanılacağı konusunda uzman mühendislerin karar vermesi gerekir.

Temiz Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin Faydaları

Temiz gazlı yangın söndürme sistemlerinin faydaları firmalar tarafından ve uzmanlar tarafından sektördeki kişilerin bilgilendirilmesi suretiyle aktarılmaktadır.

Fayda odaklı kullanılan tüm söndürme sistemleri belirli avantajlara sahiptir. Temiz gazlı sistemlerin ise en büyük iki avantajı kalıntı bırakmaması ve elektrik iletkenliği olmamasıdır. Bu sayede elektrik kablolarının olduğu yerlerde ve panellerde temiz gazlı sistemler kullanılmaktadır.

Bu sistemlerin birçok açıdan sağladığı yararlar nedeniyle tercih edildiği ve bazı sektörlerin vazgeçilmez yangından korunma sistem olduğu da bilinmektedir. Müzelerin ve benzeri hassas bölgelerin temiz gazlarla korunması, önemli ve değerli materyallerin zarar görmemesini sağlamak açısından fayda sağlamaktadır.

Algılama sistemlerinin fark etmesiyle birlikte yangına çok hızlı şekilde müdahale edilmektedir. 20-30 saniye arasındaki bir başlangıç performansı ile alevlerin büyümeden kontrol altına alınmasını, aynı zamanda malzemelerin hasar almamasını sağlar. Bu yüzden temiz gazlı yangın söndürme sistemlerinin genel olarak performansı beğenilmektedir.

Temiz Gazlı Yangın Söndürme Sistemi

Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Fiyatı

Düzenli olarak periyodik kontrollerden geçirilen birçok sistem ilk günkü kalitesini korumaktadır. Bu açıdan uzun süre dayanıklı olarak kalan ve yangın anında hiçbir yere zarar vermeyen temiz gazlı söndürme sistemleri fiyatı merak edilmektedir.

Bilişim odaları gibi binaların kalbi sayılan bölümlerin korunması için en ideal sistem olan temiz gazlı sistemler, fiyat olarak koruduğu alanla kıyaslanamayacak kadar az maliyetlidir. Yeniden dolu maliyeti de dahil olmak üzere, koruduğu sanat eserleri, devlet arşivleri ve daha birçok değerli materyal karşısında piyasa koşullarına göre oldukça makul fiyatlarda seyretmektedir.

Yangın firmalarının uyguladığı fiyat tarifesi ülke genelinde aynı koşullardan etkilendiği için çok farklı olmamaktadır. Yalnızca firmanın tutumuna ve bütçe politikasına göre ödeme koşulları iyileştirebilir. Yangından korunma amacıyla monte edilen birçok sistemin içinde temiz gazlı sistemler önemli yer tutmaktadır.

Söndürme, müdahale, kurtarma ve tahliye prosedürlerinin uygulanabilmesi için uygun koşullar sağlayan temiz gazlar, etrafa zarar vermemesi ve insan sağlığını tehlikeye atmaması bakımından da takdir edilmektedir.

Farklı kimyasal formüllere sahip olan temiz olarak nitelendirilen gazlar ile hassas ortamları korumak için Yılmaz Yangın ile iletişime geçebilirsiniz. Sektörünün lider kuruluşlarından biri olarak müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşım ile TSE standartlarında sunduğumuz hizmetler ile daime destek sunmaya devam ediyoruz.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.