Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın algılama ve ihbar sistemleri, söndürme faaliyetlerine destek olan en önemli sistemlerden biridir. Yangının algılayarak söndürme ajanını aktive eden bu ihbar sistemleri sayesinde çoğu yangın henüz başlamadan söndürülebilmekte, can ve mal güvenliği korunabilmektedir.

Profesyonel tasarım ile hazırlanan algılama dedektörleri ile yangın ve dumanların hızlıca fark edilmesi, birçok büyük bütçeli yatırımın yangın güvenliğini sağladığı için kesinlikle önerilmektedir.

Yangınlarda zaman yönetimi hayati önem taşır ve bu yüzden yangının hemen algılanmasının önemi tartışılmazdır. Yangının nereden ve neden kaynaklandığı iki şekilde belli olur. Birincisinde artık iş işten geçmiştir ve vaka sonlanmış, itfaiye raporları ile yangının nedenleri anlaşılacaktır. İkincisi ise henüz yeni başlayan yangının kaynağında söndürülmesi faaliyeti gerçekleşir. Bunu sağlayan yangın algılama ve ihbar sistemleridir. Korunacak alanın faaliyet gösterdiği iş kolunun tehlike sınıfı, algılama sistemlerinin türünün seçilmesi için önem arz eder.

İyi bir mühendislik faaliyeti ile profesyonel şekilde tasarlanmış ve tehlike sınıfı gözetilerek monte edilmiş ihbar sistemlerinin başarı oranı çok yüksektir. Ülkemizde algılama ve ihbar sistemlerine, söndürme sistemleri kadar önem verilmemektedir ancak riskli sektörlerde işverenlerin ve yöneticilerin iş güvenliği politikası gereği, ihbar sistemlerini gerektiği şekilde değerlendirdikleri ve periyodik bakımlarına dikkat ettikleri gözlenmektedir.

Yangın Alarm Sistemi Ünitesi

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Türleri

Yangın algılama ve ihbar sistemleri türleri kullanılacağı alana ve taşıyacağı işleve göre değişebilir. Temel olarak konvansiyel ve analog adresli olmak üzere iki türü bulunan algılama-ihbar sistemlerinin fonksiyonel olarak çalışma prensipleri farklı olsa da aynı amaca hizmet etmektedir.

Konvansiyel olarak nitelendirilen yangın algılama sistemlerinde temel görev bölgesel tarama ve koruma sağlamaktır. Seçilen bölgeye yeteri kadar dedektör yerleştirilir ve bölge bütünsel bir korumaya sahip olur. Yangın her nerede çıkarsa çıksın mevcut dedektörler ile fark edilir ve kör nokta bırakılmaz. Algılanan yangın kontrol paneli adı verilen ana merkeze hızlıca iletilerek temel görevi olan yangını başlatma işlevine odaklanır. Frekans ve hassasiyet ayarına göre sistem yangına müdahale edilip edilmeyeceğine karar verir. Bazı gelişmiş sistemlerde yangın alanı tespit edildikten sonra kamera ile gözetilerek manuel müdahale yapacak ekipler yönlendirilebilir.

Analog adresli yangın algılama sistemleri ise yangının başladığı noktayı tespit etmek için en ideal sistemdir. Bölge alanlara ayrılarak belirli bir panel üzerinden bölümlendirilir. Yangının algılandığı noktanın bağlı olduğu panelde nokta atışı belirleme yapılır. Böylece zaman kaybedilmez ve sadece yangın alarmı verilen diğer sistemler gibi genelleme yöntemi hakim olmaz. Yangının başladığı noktaya sistemin müdahale etmesi sağlanabileceği gibi söndürme ekiplerinin oraya intikaline de yardımcı olunur.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın Algılama Sistemleri Çalışma Prensibi

Birçok mühendis yangın algılama sistemleri çalışma prensibi için daha modern ve dijital çağa ayak uyduran konseptler üzerinde çalışmaktadır. Sanal zeka kullanılarak algılamadan sonra müdahalenin gerekli olup olmadığını anlayabilen akıllı sistemler inşa etmeye çalışan tasarımcılar, yangınların artık felaket olmasını önleyecek çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak yeni tasarımlar iş hayatındaki yerini alana kadar mevcut sistemlerin çalışma prensibini iyi anlamak ve gerektiğinde gerçek sinyal üretip üretmediğini bireysel olarak değerlendirmek hayati önem taşımaktadır

Algılama sistemlerini özelden genele doğru incelemek çalışma prensibini anlamaya yardımcı olur. En uçta dumanı ve ısıyı algılayabilen dedektörler yer almaktadır. Bu dedektörlerin algıladıkları sinyal kablolar aracılığı ile müthiş bir hızla ana panele iletilir ve orada anlamlandırılır. Eğer söndürme sistemi direkt olarak ısıdan etkilenerek patlayan nozullardan oluşuyorsa yangına hemen orada anında müdahale edilmeye başlanır.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerinin Önemi

Yangın Algılama Sistemi Üniteleri

Yangın algılama sistemi her birinin görevi farklı olan ünitelerden oluşmaktadır. Sistemin ana işlevini yerine getirmesi için her birimin sağlıklı şekilde çalışması ve görevini ifa etmesi önemlidir. İlk ünite her şeyin yönetildiği ana kontrol merkezi olan panellerdir. Bu paneller merkezi bir yerde sabit şekilde bulunur ve sinyalleri düzenleyerek kayıt altına alır. Sinyallerin algılandığı ve anlamlandırıldığı yerlerdir.

Sistemin ucunda bulunan dedektörler, hassasiyet ayarları yapılabilen, gerçek yangın belirtisi ile sıradan belirtileri ayırma yetisine sahip birimlerdir. Yangın alarmının çalışması için gerekli sinyali üreten bu üniteler bina içindeki diğer gazlar ile dumanı birbirinden ayırt edebilmektedir.

Duman ve ısı dedektörleri belirli bir tanımlama yapıldığında yangınlarda oldukça önemli bir işleve sahip olan üniteler olmaktadır. Yangın anında ortaya çıkan gaz türlerinin dumanlarını anlayabilen duman dedektörleri ile yükselen ısıyı anlayabilen ısı dedektörleri önemli görev üstlenirler.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinin periyodik olarak bakımdan geçirilmesi tüm üniteleri için önemlidir. Yangın firmaları tarafından düzenli olarak incelenen tüm algılama birimleri zamanla görevini yerine getiremez duruma gelse de, zamanında fark edilerek yedek parça ile değiştirilebilmektedir.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Fiyatı

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Fiyatı

Yangın algılama ve ihbar sistemleri fiyatı korunmak istenen bölgede kullanılması teknik olarak zorunlu olan malzeme sayısına göre değişmektedir. Algılama sisteminin büyük bir hangarı koruması ile orta ölçekteki bir depoyu koruması arasında fark oluşabilir. Birçok farklı birimi eklenebilen algılama sistemleri daha güvenli hale gelerek bütünsel bir koruma sağlamaktadır.

Otomatik yangın söndürme sistemlerinin başarıya ulaşmasında önemli bir yeri olan algılama ve ihbar sistemlerinin fiyatı, taşıdığı görev ve üstlendiği misyon ile kıyaslanamaz. Bu nedenle işyeriniz ve konutunuz için etkin bir koruma sağlamak istiyorsanız söndürme sistemleri ve ekipmanlarına ek olarak ihbar sistemlerine de yer vermelisiniz.

Bilimsel olarak kanıtlanmış TSE sertifikasına sahip tüm algılama ürünlerini firmamızdan edinebilirsiniz. Ücretsiz keşif talep ederek fiyatlandırma tablomuza göz atabilirsiniz. Yılmaz Yangın olarak tüm yangın algılama ve ihbar sistemleri çeşitlerinde uluslar arası standartlara sahip yangın güvenliği ürünlerimizde tanışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.