Yangın Kapısı

Yangın kapısı güvenlik nedeniyle binayı terk etmek zorunda kalan herkesin sağlıklı şekilde zemine ulaşmalarını sağlayan, dayanıklı, dirençli, paslanmaz ve belirli bir ısıya kadar işlevini yitirmeyen nitelikteki kapıdır. Yangın anında yükselen ısı ve yanan maddelerden ortaya çıkan zehirli gazların, normal şartlar altında yaşamak için organize edilen insan vücuduna olumsuz etki ettiği bilimsel bir gerçektir. Böyle durumlarda insanların amatör olarak yangına müdahale etme veya hızla binadan ayrılma seçeneklerinden birini tercih etmesi gerekebilir.

Başarılı bir müdahalenin sonuçları olumlu olmakla birlikte, çoktan başlamış bir yangında yangın çıkışlarına yönelmek en mantıklı ve sonuçları sağlıklı tercih olacaktır.

Bu yüzden yangın kapılarının düzenli olarak bakımdan geçirilmesi ve olması istenmeyen yangınlara karşı daima hazır olması istenen bir durumdur. Yangın kapısı firmaları dayanıklı ve TSE standartlarında üretilen kapılar konusunda resmi ve özel tüm kuruluşlara yardımcı olmaktadır.

Günümüzde yangın kapısı olan binalarda artık can güvenliği probleminin yaşanmadığını görüyoruz. Ancak yangın kapısı doğal niteliğinden farklı bir şekilde kullanılıyor veya kilitli bırakılıyor ise facialara imkan tanınıyor anlamına gelir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ile “Yangın Kapısı Yönetmeliği” hükümlerine göre hareket etmek gerekmektedir.

Yangın Kapısı Yönetmeliği

Yangın kapısı yönetmeliği binalardaki yanın merdivenleri ile yangın koridorları ve yangın kapıları ile ilgili tüm hükümleri içermektedir. Yangın kapılarının standartlarını kapsayan bu mevzuat maddeleri aslında insan sağlığını korumanın bir yolu olmaktadır. Binalardan sağlıklı şekilde tahliye olmayı sağlayan tüm aşamalar bu tür genelgelerde yer almaktadır.

Tüm yangın kapısı firmalarının yangın kapısı yönetmeliğini bilmesi, standartlarına uyum göstermesi ve kanunen ilgili hükümleri yerine getirmesi mecburidir.

Ülkemizde yangınla ilgili son dönemlerde bilinçlenme artmış olsa da yine de eski binalarda yangın kapısı ve merdiveni olmadığını belirtmek gerekir. Ek olarak yapılabilecek yangın kapıları konusunda en deneyimli firmalardan destek istemeniz en sağlıklı tercih olacaktır. Yangın kapısı konusunda tüm standartlara uygun şekilde üretim yapan Yılmaz Yangın, sizlere yangın güvenliği ile ilgili tüm konularda profesyonel destek sağlamaktadır.

Sertifikalı Yangın Kapısı

Binaların yangın merdivenine ulaşmak için sahip olması gereken en önemli unsurlardan biri de sertifikalı yangın kapısıdır.

TSE standartlarına uyma anlamı taşıyan bu sertifika sayesinde kapılar zorlu vakalara dayanıklı şekilde uzun süre işlevini yerine getirmektedir. standart dışı bir üretim ile takılan ve kullanılan kapıların yangın anında çok çabuk şekilde deforme olduğu görülmektedir. Bu nedenle yapı denetim firmalarının da kontrolünde kapıların istenen niteliklerde olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Sertifikalı yangın kapısı konusunda yıllardır sektörde olan firmalara güvenebilirsiniz. Referansları kuvvetli ve müşteri memnuniyeti sağlayan kapı firmaları ile iletişim kurarak TSE standartlarına uygun yangın kapısı siparişini oluşturabilirsiniz. Firma yapınızı ücretsiz olarak keşfedecek ve sizlere en uygun fiyatlandırmayı yapacaktır.

Çift Kanatlı Yangın Kapısı - Yılmaz Yangın Söndürme

Panik Barlı Yangın Kapısı

Panik barlı yangın kapısı, yangın anında kapıdan çok seri şekilde tek hareketle ve tek elle açılabilecek şekilde çıkabilmeyi garantileyen bir aksesuardır. Sadece hafif bir itme hareketi ile açılan, dışarıdan etki edilemeyen panik barlı yangın kapıları, son derece hayati bir görev üstlenmektedir. Yangın kapılarının bu aksesuar ile tek kollu olarak kullanılması oldukça pratik olmaktadır.

Yangın durumlarında panik halde dışarı çıkmayı deneyen insanların, önce ana giriş kapısına yönelmek istediği görülür. Ancak yangın eğitimi almış veya yangın kapısı kullanımından haberdar herkes, bu kapıya doğru yönelecektir. Bu yüzden hızlı bir açılma özelliği bu kapıları daha işlevsel hale getirmektedir.

Yangın Kapısı Ölçüsü - Yılmaz Yangın Söndürme

Duman Sızdırmaz Yangın Kapısı

Yangın kapılarının sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biri de duman sızdırmazlık niteliğidir. Çünkü yangından kaynaklı zehirli gazlar ve sağlığa zararlı dumanlar boğulmaya neden olur. Bu dumanların yangın kapısına kadar gelse bile, ardına sızmayacak şekilde bir bariyer ile karşılaşması çok önemlidir.

Bu nedenle duman sızdırmaz yangın kapısı imal edilmekte, insanların yangın merdiveninde dumandan etkilenmeyecek şekilde aşağı inmeleri sağlanmaktadır. Bu tür bir güvenliği sağlamak için duman fanları da kullanılabilmektedir. Böylece yangın kapısının maksimum dayanma ısısı ve süresi tamamlansa bile merdivenlerde duman tehlikeli bir durum yaratmamaktadır.

Yangın Kapısı Standartları

Üreticiler yangın kapısı standartları ile ilgili tüm mevzuatı incelemek ve uygunluk sağlamak için çaba göstermek zorundadır. Binadaki kapı için ayrılmış alan ölçüsüne uygun üretilmek ve monte edilmek durumundadır. Renk seçeneklerini de müşterilerin isteğine göre ayarlamak gerekir. Yangına en az 90 dakika dayanacak şekilde imal edilir.

İçeriden açılırken dışarıdan açılmaması gerekir. Isı arttığında contaların genleşerek daha sıkı olması, dumanı sızdırmaması önemlidir. Diğer yandan kapı altı giyotini ile duman sızdırması önlenmeli, camlar ısıya dayanıklı olmalı, kanatların dolgu malzemesi kesinlikle yanmaz nitelikte olmalı, bina yapısına göre sağ ve sol tarafa açılabilme opsiyonu taşımalıdır.

Menteşeler duruma göre ayarlanabilir olmalı, panik bar ısınmamalı, sıcaklık arttığında kanatlar, kapı kolları, cıvatalar, contalar, menteşeler dayanıklı olmalıdır. Kalitesiz malzemeler kullanıldığında yangın anında tek bir ünitenin hasar alması kapı bütünlüğünü bozmakta, bu da yangın güvenliğini tehlikeye atmaktadır

Yangın Kapısı İmalatı Ölçüleri - Yılmaz Yangın Söndürme

Yangın Kapısı Fiyatı

Yangın kapısı fiyatı konusunda firmalar ile müşteriler arasında taleplere göre anlaşma sağlanmaktadır. Standart yangın kapısı fiyatları dışında istenen aksesuarlar ve ek özelliklere göre maliyetlerde değişiklik olabilir. Ancak genel olarak Yılmaz Yangın müşteri memnuniyeti prensiplerine göre hareket ettiği için, uygun fiyatlar ve ödeme koşulları ile TSE garantili, sertifikalı yangın kapısı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Sadece satış odaklı değil, satış sonrası destek kapsamında tüm yangın kapısı arızaları ile de servis olarak hizmet veriyoruz. Kaliteli hizmet skalamızdan yararlanmak için web sitemizdeki iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.