Yangın Pompası

Yangın pompaları sistemdeki su basıncını artırmak amacıyla kurulan, özellikle yüksek basınç gerektiren yangın alanları için oldukça başarılı bir işleve sahip ekipmanlardan birisidir.  Genel itibariyle su pompalarıyla aynı görevi ifa eden yangın pompaları, aşağı seviyeden yukarılara veya aynı seviyede basıncı yükseltmek için kullanılarak yangın borularından geçen su miktarını artırır.

Kısa zaman aralığında müdahale edilmesi gereken yangınlar için çok büyük fayda sağlayan yangın pompaları projelendirilerek teknik olarak hata içermeyecek şekilde monte edilir.

Su kaynağından aldığı suyu daha önceden belirlenmiş basınç değeri ile sistemeileten yangın pompaları TSE sertifikalı ve lisanslı olarak üretilmektedir.   Genel olarak çoğu sistemde kullanılan yangın pompaları ile söndürme sistemleri daha güçlü ve basınçlı şekilde kullanılmaktadır.

Pompaların yapısı gereği kesintisiz bir kaynağa bağlanması, yanmaması ve bozulmaması için gereklidir. Bu kaynak su şebekesi olabilir. Şehir şebekesine veya çok büyük boyutu olan su havuzlarına adapte edilmesi, yangın anında kesintisiz çalışması için önem arz eder.

Yangın Pompası Çeşitleri

Yangın pompası çeşitleri kullanılacağı yere ve yüzeye göre değişmektedir. Uzman mühendisler tarafından karar verilecek şekilde en iyi teknik sonuçları elde etmek üzere hangi yangın pompası türünün kullanılacağı bilimsel yöntemlerle belirlenmektedir. Amacına göre yatay bölünebilir gövdeli yangın pompası, sondan emişli yangın pompası, dikey hat tipi yangın pompası, dik türbin yangın pompası ve dizel yangın pompası olarak piyasa türevlerini görebilirsiniz.

Farklı debi aralıklarında19,2 Bar üst sınıra kadar basınçlandırma özelliğine sahip olan yatay bölünebilir gövdeli yangın pompalar birçok sektörde kullanılmaktadır. Su basması ve özellikle yangın anında istenen su basıncını sağlaması nedeniyle beğenilmektedir. Üretildiği malzeme genel olarak bronz veya dökme demir olmaktadır. Yangın için gerekli olan kesintisiz su kaynağı deniz ise, burada da kullanıma uygun olmaktadır.

Sondan emişli yangın pompası da farklı özellikleri ile birçok çalışma alanında rahatlıkla kullanılabilen bir pompa türüdür. Daha üstlere su pompalanmak istenildiğinde ise dikey hat tipi yangın pompası bağlanmaktadır. Bunların dışında farklı amaçlara göre dik türbin yangın pompası ve dizel yakıtla çalışan yangın pompası da değişik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Yangın Pompası Ne İşe Yarar?

Yangın pompası düşük basınçlı olduğu düşünülen su kaynağının basıncını arttırarak kullanacak olan sisteme yeterli basınçlı suyu temin etmeye yarayan bir ekipmandır. Suyu temin etmek kaynaksız bir su oluşturmak değil, mevcut suyun basıncını artırmaktır.

Yangınla mücadelede önemli yatırımların olduğu işletmelerde basınçlı su çok büyük önem taşır. Oluşan bir yangında mümkün olan en çok suyu alevlere doğru püskürtmek avantaj sağlayacağı için yangın pompalarının işlevi çok büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenle kaliteli ve TSE standartlarında yangın pompası kullanmak, en zor durumların içinden çıkmanız yardımcı olacak söndürme ekipmanlardan birine sahip olmak anlamına gelmektedir. Yangın pompaları ülkemizde özellikle endüstriyel tesisler için kullanılmakta ve yüksek riskli işletmelerde yangın güvenliğini başarılı şekilde sağlamaktadır.

Can ve mal güvenliği için yardımcı ekipmanlararasında oldukça önemli bir yer tutan yangın pompaları garantili şekilde teslim edilmektedir. Birçok açıdan söndürme sistemleri ekipmanlar ile desteklendiği için başarıya ulaşma şansı yüksek olmaktadır.

Yangın Pompası Seçimi

Yangın Pompası Nasıl Seçilir?

Yangın pompası seçilirken uzman mühendislerden yardım almak ve onların rehberliğinde çalışmak önemlidir.  Sisteminiz ve binanız için en uygun yangın pompasının hangisi olacağına karar verirken tamamen bilimsel ve teknik metotlar kullanılmaktadır. Bu nedenle deneyimli yangın firmalarındaki uzmanlardan destek almanız önerilir. Bunu sağlayan firmalar profesyonel hizmet üreten ve sunan firmalardır.

Yılmaz Yangın olarak dünya çapında kullanılabilecek en kaliteli ve dayanıklı işlevsel yangın pompaları konusunda tüm müşterilerimize yardımcı oluyoruz.

Yangın pompası seçimi işin ehli olan mühendislere ve teknisyenlere bırakılmalıdır çünkü sisteme entegre olabilecek, diğer ekipmanlarla uyumlu şekilde arıza vermeden çalışabilecek bir pompa seçmek gerekir. Modern yangın söndürme sistemlerinde pompaların önemli yeri vardır. Teknik olarak güçlü bir su basıncı oluşturmak ve acil durumlarda bunun kullanılmasını sağlamak pompaların ana görevidir.

Yangın pompaları yangın firmaları tarafından otomatik söndürme sistemleri içinde bir ünite olarak monte edilmektedir. Uzun süre dayanıklı şekilde işlev gösterebilmesi adına düzenli bakımları yapılmalı ve eksikleri de giderilmelidir. Yeniden maliyet oluşturmaması adına su kaynağının temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Yangın pompasında kullanılan filtrelerin düzenli olarak kontrol edilmesi, elektrik akımının kesintiye uğramaması için önlemlerin alınması hayati önem taşır.

Yangın Pompası Nasıl Seçilir?

Yangın Pompası Fiyatları

Tüm yangın söndürme ekipmanları gibi yangın pompası fiyatları da genelde birçok firmada birbirine benzer şekilde olmaktadır. Yerli üretim yangın pompası kaliteli olduğu kadar fiyatı da ithal ürünlere göre daha uygun olmaktadır.

TSE standartlarında üretilmek zorunda olan yangın pompası, firmalar tarafından üst seviye kalitede sunulmakta, montaj aşamasında karşılaşılan problemler anında giderilmelidir. Bu yüzden deneyimli firmalar uzman mühendisleri aracılığı ile pompalar konusunda müşterilere rehberlik etmektedir.

Yangın güvenliği sektöründe birçok ekipmanın TSE standartlarında üretilmesi istenmektedir. Gerek yönetmelikler gerekse kalite standartları gereğince işlevini yerine getirmek üzere garantili şekilde üretilen ve teslim edilen yangın pompaları gibi tüm yangın söndürme ekipmanları ile işyerinizi güvende tutabilirsiniz. Çok tehlikeli sınıftaki işyerleri için iş güvenliği tedbirleri kapsamında alınan yangın önlemleri, bütünsel bir bakış açısı ile değerlendirilmektedir.

Mobil olarak da acil durumlarda açık havalardaki yangınlar için göletten, ırmaktan veya denizden su çekileceği durumlarda da yangın pompalarının basınç artırıcı etkisi ile çok daha kolaylaştırıcı bir müdahale planı oluşturulmaktadır. Ekiplerin kesintisiz suya olan ulaşımı sayesinde alevlere durmadan etki edilmesi yangınların büyümesini önlemektedir. Böylece yangın riski elemine edilmekte, can ve mal güvenliği daha kolay sağlanmaktadır.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.