FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri

FM200 gazlı söndürme sistemleri etki kapasitesi bakımından en fazla tercih edilen ürünlerden biridir. Yangın güvenliği söz konusu olduğunda FM 200 gazının etkili olduğu yangın türlerinin belirli olması, bazı sektörlerde öncelikle kullanılmasını gerektirmektedir.

Önemli ekipmanların yer aldığı birçok ünitede kendine özgü özellikleri ile avantaj sağlayan FM200 sistemleri, kimyasal bir etki bırakmaması nedeniyle hassas materyallere zarar vermez.

Birçok kimyasal söndürme içeriği kullanıldıktan sonra atık bırakırken, ortaya çıkan gaz ile çevreye olumsuz etki ederken FM200 gazı, sistem tasarımı bakımından tehlike sınıfı belirlenerek oluşturulduğu için, uygun koşullarda saklandığında ve teknik hata yapılmadan müdahalede kullanıldığında başarı oranı yüksek bir söndürme ajanıdır.

FM200 Gazı Nedir?

FM200 gazı yangın söndürme çalışmalarında otomatik sistemlerde oldukça işe yarayan, kimyasal ortamda hazırlanmış basınç altında saklanan gaz türüdür. Özelikle Holon gazının yangın söndürme sektöründe kullanım yasağı almasından sonra içerik olarak piyasaya eklenmiş bir gaz türü olarak sağlığa olumsuz etki etmeme özelliğiyle bilinmektedir. Elektriği iletmemesi de söndürme esnasında olabilecek bir kaçakta personelin zarar görmesini önler.

HFC 227ea kimyasal adı ile piyasada yer alan ve birçok sektörün önemli söndürme ajanı olarak kullanılan FM200 gazı, yangın tüpleri içine laboratuar ortamında yerleştirilmekte ve ihtiyaç anında kullanılmak üzere satışa sunulmaktadır. Birbirine zincirlemesine bağlanmış otomatik sistemlerde ani müdahaleyi etkinleştirecek sistemlere entegre şekilde monte edilir.

FM200 Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

FM200 söndürme sistemleri nerelerde kullanılır? konusu özellikle yangın firmalarının ve sistem ihtiyacı olan sektör temsilcilerinin ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. İletişim sektöründeki birçok tesiste, bilgi işlem ünitelerinde, panel odalarında, elektronik ekipmanların yer aldığı birimlerde, müzeler ve sanat galerilerinde, değerli arşivlerde, okul ve eğitim merkezlerinde, ecza malzemeleri depolanan tesislerde, gemilerde kullanılmaktadır.

Kullanıldığı alanları incelediğimizde hassas bölgeler olduğu, fiziksel söndürme ile söndürülebilecek materyallerin bulunduğu ortamlar olduğu, kimyasal içeriğinin etki etmeyeceği malzemelerde kullanıldığı görülmektedir. Genel hatlarıyla insan sağlığına karşı olumsuz bir tepkime yaratmaması ve çevreye fiziksel ve gazsal atık bırakmaması da olumlu özellikleri arasında yer alır.

FM200 Söndürme Sistemleri - Yılmaz Yangın Söndürme

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri Hesabı

FM200 gazlı söndürme sistemleri hesabı uzman mühendisler tarafından yapılarak tasarlanmalı, üretilmeli ve devreye alınmalıdır. Başarısız bir hesabın yetersiz bir söndürme sistemine yol açacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden sistem hesabı bakımından deneyimli uzmanların yer aldığı yangın firmaları ile işbirliğine gitmeniz gerekir. Gazlı söndürmeler içerik olarak uygun tehlike sınıfı ile eşleştirilmediğinde veya yetersiz bir hesaplama yapıldığında yangında yarı yolda bırakacak, bu da can ve mal güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Yangın güvenliği bilimsel bir alan olarak profesyonel icra edilmesi gereken sektörlerden birisidir. Bu nedenle FM200 gazlı söndürme sistemleri hesabı, bilimsel ve teknik bilgiler ışığında, kesinlikle standartlar da gözetilerek değerlendirilmesi gereken çalışmalar arasında yer alır.

FM200 Söndürme Sistemleri Bakımı Testi - Yılmaz Yangın Söndürme

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Fiziksel söndürme gerçekleştiren FM200 gazlı söndürme sistemleri nasıl çalışır? konusu ise yine yangın firmaları personeli tarafından işverenlere ve kullanıcılara anlatılmaktadır. Sistemin çalışma prensibini bilerek hem periyodik bakımda nelere dikkat edilmesi gerektiği, hem basınç kontrolünde incelenmesi gereken alanlar daha kolay anlaşılabilir.

Söndürme ajanı olarak kullanılan FM200 gazı silindir tüpler içerisinde basınç altında bekletilir. Bu sistemin otomatik unsurlu olarak kullanılması, borulara takılı olması ve nozullardan çıkarak yangına müdahale etmesi prensibi esastır. Normalde kendi kimyasal yapısında basınç yer almadığı için, yapısını bozmayacak türden bir gaz olan azot kullanılarak basınçlı hale getirilir. Hem silindirler, hem borular, hem nozullar hem de vanalar tüm uluslar arası standartlara uygun olarak üretilmekte ve yasal yerli mevzuatlara uygun şekilde kullanılmaktadır.

FM200 Söndürme Sistemleri Bakımı

FM200 söndürme sistemleri bakımı çeşitli aralıkların yer aldığı bir takvime göre yürütülür. Yangın firmaları kurumsal bir yapıya sahip ise, yapılan iş takip edilir ve periyodik inceleme takvimi oluşturulur. Böylece montaj yapılan veya dolum gerçekleştirilen tüm işyerleri ve tesisler düzenli olarak ziyaret edilerek FM200 gazlı söndürme sistemleri kontrolleri yapılır. Böylece hem olası eksikler ve arızalar tespit edilir hem de firma-işletme arasındaki işbirliği güçlendirilir.

Periyodik bakım takvime göre takip edilmesine rağmen, tüm yükü yangın firmasının kontrollerine bırakmak yerine, işletmede veya kurumda görevli yangın personelinin de göz ile kontrollerini sağlaması önemlidir. Ülkemizde birçok arıza ve noksanlık, sahadaki personelin kontrollerinde tespit edilmekte ve firmalar tarafından giderilmektedir. Yangın anında hayati önem taşıyan her bir detay gözden kaçırılmadan ilgilenilerek çözülmelidir.

FM200 Söndürme Sistemleri Mühendislik - Yılmaz Yangın Söndürme

FM200 Söndürme Sistemleri Fiyatı

FM200 söndürme sistemleri fiyatı, monte edilecek alanın genişliği, kullanılacak gazın miktarı ve işçiliğe göre değişkenlik gösterir.  Uzman bir işçilik, yeterli oranda gaz, kafi miktarda vana ve tüp ile kör nokta bırakmayacak şekilde yapılacak montaj ile % 100 yangın korumasına sahip olabilirsiniz. Eğer sektörünüz yukarıda belirttiğimiz çalışma alanlarından biriyse, firmamız ile iletişime geçerek uygun ödeme koşullarına sahip ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Birçok yangın firması henüz keşif yapmadan kaba bir değerlendirme ile fiyat verirken, Yılmaz Yangın olarak ekibimiz, ücretsiz keşif gerçekleştirir, kullanılması gereken miktarları anlatır, tam koruma sağlayacak tüm yardımcı sistemler, ekipmanlar ve araç-gereç hakkında istişarelerde bulunur. Böylece ortaya çıkan maliyet müşterimiz ile paylaşılarak geri bildirim beklenir.

Ülkemizde FM200 gazının kullanılması gereken binlerce işyeri bulunmaktadır. Yangın güvenliği konusu genelde ihmal edildiği için ani oluşan riskli durumlarda çaresiz kalınabilmektedir. Bu durumun telafisi sonradan zor olacağı için FM200 söndürme sistemleri fiyatı konusunda bütçenizi belirtmeniz önemlidir. Ancak diğer yandan gerçek profesyonel bir koruma için gerekli olan çalışmanın yapılması daha önemlidir.

Yılmaz Yangın olarak tüm müşterilerimize TSE garantili ürünleri uygun fiyatlar ve ödeme koşulları ile sunmaya devam ediyoruz.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.