Yangın Dolabı Sistemleri

Yangın dolabı ekipmanların, kişisel koruyucu donanımların ve türüne göre su beslemeli yangın hortumlarının yer aldığı yangın güvenliği unsurlarından birisidir. Bina içinde veya bina dışında bulunabilir. Türüne göre camlı veya camsız olarak imal edilebilir. Büyüklüğüne göre içinde yer alan ekipman sayısı değişebilir.

Birçok yapıda yer alan yangın dolapları, yangınla mücadelede sabit kısımda yer alan güvenlik unsurlarından birisi olarak koruyucu görevini ifa eder. Personelin ihtiyacı olan kişisel koruyucu donanımlar yangın dolaplarında muhafaza edilerek, mücadelede kullanılmak üzere, yapısı değişmeyecek şekilde saklanır.

Yangın dolapları genelde kırmızı renkte olmakla birlikte, karanlıkta fark edilecek şekilde şeritlerle kaplanabilir. Tek kanatlı yangın dolapları olabileceği gibi çift kanatlı daha geniş dolaplar da talep edilebilir. Binanın büyüklüğü gözetilerek aynı binaya kaç adet yangın dolabı yerleştirileceği yönetmelikler incelenerek kararlaştırılır. Böylece binanın bütünsel yangın güvenliği konusunda yangın dolabı kısmı tamamlanmış olur.

Yangın Dolabı Çeşitleri

Yangın dolabı çeşitleri binanın mimari yapısından kullanım amacına kadar bir dizi etkene göre şekillenmektedir. Hangi yangın dolabı türünün kullanılacağı ile ilgili kararı uzman mühendisler vermekte, dekoratif kısmı ise müşterilerin taleplerine göre sonuçlandırılmaktadır. Sıva altı ve sıva üstü yangın dolapları en fazla kullanılan çeşitler arasındadır.

Serbest nitelikteki makaralı yangın dolapları içeriği nedeniyle aynı zamanda yangına müdahale yeteneği ile donatılmıştır. Belirli bir personel tarafından kullanılmalı, tecrübeli yangın müdahale ekiplerinin deneyimi ile yangın güvenliği konusunda aktif şekilde değerlendirilmelidir.

Yangın hortumu makaralarının bulunduğu yangın dolapları, içerisinde sabit su kaynaklı hortumlar ile yangına birincil müdahaleyi mümkün kılar. Belirli bir açıyla dönebilen makara sayesinde hortum yangın alanına doğru hareketlendirilir, su kaynağı açılır, ilk müdahale gerçekleştirilir. Böylece yangın daha büyümeden kontrol altına alınarak başarılı bir sonuç alınmış olur.

Dekoratif Yangın Dolabı

Ülkemizde bazı binalarda hem estetik görünüm hem de yangın güvenliği tedbiri bakımından dekoratif yangın dolabı tercih edilmektedir. Özellikle eğlence mekanlarından daha modern çizgilere sahip yapılarda genel görünüme aykırı düşmemesi için dekoratif yangın dolapları siparişi verilmektedir. Müşterilerin taleplerine göre camlı veya camsız şekilde, oval veya diğer geometrik şekillerde yangın dolapları imal edilmektedir.

Binanın mimari yapısı da renk olarak kırmızı tercih edilmek suretiyle yangın dolaplarını ek aksesuarları ile birlikte bulundurmayı gerektirebilir. Metropollerde inşa edilen farklı amaçlarla kullanılan binlerce binada standart bir yangın dolabı uygulaması düşünülemez. Bu yüzden müşteri talepleri incelenirken bina fiziki olarak etüt edilir ve müşterilerin taleplerinin bina yapısıyla uyumlu olup olmadığı değerlendirilir.

Uzman mühendislerimiz yangın güvenliğini ihlal edecek seviyedeki talepler konusunda müşterilerimiz ile istişare etmektedir. Genel amaç yangın güvenliğine katkı sağlamak olduğu için estetik kaygıların karşılanması bazı durumlarda ertelenebilmektedir.

Camlı Yangın Dolabı

Camlı yangın dolabı görünüm olarak da aksesuar olarak da farklı tipte yangın dolabı amaçlayan müşterilerimizin isteklerine karşılık vermektedir. Yangın dolabı çeşitlerinden biri olarak hizmet veren camlı yangın dolapları, dayanıklı olmakta, yangına müdahale konusunda camsız modellere göre zafiyet göstermemektedir. Genelde bina içlerinde kullanılmaktadır.

Bina içlerinde ve dışında kullanılabilen yangın dolaplarından camlı olanların dış etkenler ve hava koşulları nedeniyle açık mekanlarda ve alanlarda kullanılması uygun görülmemektedir. Kurumsal bir binanın veya geniş alana yayılmış kampüslerin bahçesinde bile olsa güvenlik nedeniyle camsız modeller tercih edilmektedir.

Yangın Dolabı Ölçüleri - Yılmaz Yangın Söndürme

Yangın Dolabı Özellikleri

Yangın dolabı özellikleri belirli kısımları hariç müşterilerin taleplerine göre değişebilmektedir. Kasa yapısı daha çok sac malzemeden imal edilmektedir. Sızdırmazlık özelliği olmak zorundadır.

Kullanılacak toz boyanın kırmızı renkte ve elektrostatik şekilde uygulanması önemlidir. Bu şekilde daha kalıcı olmakta ve yeniden boya ihtiyacı doğurmamaktadır. Hortumun belirli bir açıda açılması ve boşaltılması konusuna önem vermek gerekir.

Diğer yandan su kesme vanası da bulundurmalı, suyu açıp kapatacak vananın TSE standartlarında olmasına dikkat edilmelidir. Sıkışan veya işlevini kaybeden vana yangın anında büyük sorunlar yaratabilir. Montajın ardından kullanımı ile ilgili yangın dolabı firması tarafından yetkililere eğitim verilmelidir.

Yangın Dolabı Özellikleri - Yılmaz Yangın Söndürme

Yangın Dolabı Standartları

Ulusal ve uluslar arası boyutlarda yangın dolabı standartları oluşturulmakta, kullanım süresince aynı standardı taşımasına önem verilmelidir. Bakanlık tarafından imalat, satış ve montaj yetkisi verilen yangın dolabı firmaları, bu standartlara göre üretim yapmakta ve hizmet sunmaktadır. Üretimde kalite ve yangın güvenliği standartlarını taşırken montajda ve kullanımda ise ulusal yönetmeliklere göre işlem yapılmaktadır.

Yapılarda birçok açıdan kontrol edilen yangın dolapları, düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu kontrol günlük, haftalık ve aylık şekilde kullanıcıların tarafından amatör şekilde ancak firmadan alınan bilgilere göre yapılabilirken, üç aylık, altı aylık ve yıllık kontroller ise yetkili servisler tarafından yapılmalıdır.

Gerek su bağlantıları gerekse ünitelerin çalışma kontrolü uzmanlar tarafından yapıldığı sürece yangın dolaplarını uzun yıllar aynı nitelikte kullanabilirsiniz.

Yangın Dolabı Standartları - Yılmaz Yangın Söndürme

Yangın Dolabı Fiyatı

Üreticiler yangın dolabı fiyatı konusunda çeşitli etkenlere göre karar vermeye çalışmaktadır. Ancak anlaşma sağlanan müşteriler ile sözleşme üzerinden anlaşılan maliyetin dışında çıkılmamaktadır.

Bazı binalarda dekoratif yangın dolapları istenebilirken bazılarında standart uygulamalar talep edilebilir. Az tehlikeli kurumsal binalarda standartlara göre hareket edilmektedir.

Çoklu taleplerde yangın dolabı fiyatı konusunda farklı değişkenler söz konusu olduğu için, ihale usulü alımlar şeklinde talepler girileceğinden fiyatlarda kırılma yaşanabilmektedir. Ancak belirli standartların altına düşmeyecek şekilde üretim yapıldığı için maliyetlerde de aynı kaliteyi korumak adına iletişim kurulabilmektedir.

Uygun fiyatlar ve ödeme seçenekleri ile sektörün lider yangın firmalarından biri olan Yılmaz Yangın, yangın dolabı fiyatı konusunda da müşteri memnuniyeti eksenli bir politika takip etmektedir.

TSE kalite standartlarından sapmayacak şekilde maliyet hesabı yapılmakta, müşterilerimizi denetimlerde yasal olarak zor durumda bırakmayacak seçenekler üzerinde çalışılmaktadır.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.