Sprinkler Söndürme Sistemleri

Sprinkler söndürme sistemleri, geniş alanların korunması gerektiği binalarda, çıkış noktasından çok daha uzak noktalara temas edecek şekilde konumlandırılan yangın güvenliği metotlarından birisidir. Yapı olarak otomatik tasarlanması gerekir ve yangın anında büyük bölgelere aynı anda etki ederek yangının büyümesini önleyecek şekilde hesaplanmalıdır.

Alevlenmenin başlangıç noktasına ek olarak dumanın etki edeceği geniş alanlarda en iyi sonuç veren söndürme sistemlerinden biri olması nedeniyle kullanım alanı oldukça geniştir.

Geniş ölçekli işyerlerinde yangının algılanması çoğu zaman zor olmakta, yangın ve sonucunda alevler personel fark etmeden büyüyebilmektedir. Böyle durumlardan kaçınmak için yangın algılama ve ihbar sistemleri ile birlikte monte edilen sprinkler söndürme sistemleri muazzam bir başarı oranına sahiptir. Yangına yağmurlama metotla müdahale eden ve büyümesini önleyen bir çalışma prensibi ile bilinmektedir.

Yukarıdan etki etmeye başlaması, ısındıkça yükselen havanın baskılanmasını, dumanın aşağıya doğru yönelmesini sağlayarak, müdahale personeline uygun bir zemin hazırlanmasına da katkı sağlar.

Sprinkler Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sprinkler söndürme sistemleri nasıl çalışır?, teknolojinin tüm imkanlarını kullanan mühendisler tarafından daima geliştirilmek istenen konudur. Korunan alanda yangın güvenliğini sağlamak için tüm tedbirler alınsa bile, ihmal veya kaza sonucu birden büyüyebilecek malzemelerin bulunduğu alanlarda, hızlı şekilde nozul patlatarak söndürme ajanını yangına doğru püskürten bir sistem ile çalışmaktadır. Otomatik olması çoğu ihmalin önüne geçilmesini sağladığı için, ihbar sistemlerinin yer alması iyi bir ikili yangın güvenliğine sahip olunmasını sağlar.

Genelde sulu sistemleri kategorisinde yer alan sprinkler sistemler, yangına müdahaleye başladığı an ve öncesinde tahliye çalışmaları için verimli ve sağlığı tehlikeye atmayacak bir koridor oluşturur. Kontrollü şekilde müdahale edilmesine, mal güvenliğini azami miktarda korumasına ve canlıların tahliyesini risksiz şekilde gerçekleştirmesine olanak sağlar.

Sprinkler Söndürme Sistemi Zorunluluğu

Birçok farklı çalışma alanında sprinkler söndürme sistemi bulunmaktadır. Büyük ölçekli işyerleri, depolar veya hangarlar, sprinkler sistemin yangın riskini elemine edebileceği yerlerdir. Bu durum detaylı bir şekilde “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümleri kapsamında da yer almaktadır. Her türlü binanın yangından nasıl korunması gerektiği, hangi sistemlerin kullanılmasının önerildiği mevzuat hükümleri, tüm işletmeler tarafından bilinmeli ve eksiksiz şekilde uygulanmalıdır. İş güvenliği kapsamında değerlendirilebilecek tüm çalışmalar işverenler tarafından takip edilmelidir.

Genelde büyük ölçekli denilmesinde kasıt tavan yüksekliğidir. Bununla ilgili belirli bazı ölçüler ve standartlar mevcuttur. Bu beklentiler ve yasal zorunluluklar arasında yüksekliği 31 metreden yüksek işyerleri gelmektedir. Bunun yanı sıra apartmanlarda eğer yükseklik 52 metre ise yine zorunluluk bulunmaktadır.  20 araçtan fazla park alanı olan otoparklar da bu kapsam dahilinde değerlendirilmektedir. Yine 200 yataklı hastaneler alt sınır olmak üzere, fazlası da sprinkler sistemlerin zorunlu olduğu bölümler olarak göze çarpmaktadır. Geniş ölçekli işyerleri eğer 2000 metrekareden fazla bir alana sahip ise sprinkler sulu sistemlerin varlığı gerekmektedir.

Sprinkler Söndürme Sistemi Testi - Yılmaz Yangın Söndürme

Sprinkler Söndürme Sistemi Tasarımı

Firmamız tarafından üretilecek ve monte edilecek tüm sprinkler söndürme sistemi tasarımı uzman mühendislerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Ölçüleri alınan ve değerlendirilmesi yapılan montaj alanlarında nasıl bir tasarım olması gerektiği teknik kaideler ışığında sonuca ulaştırılmaktadır. Tasarım konusunda yetkin personelimiz modern bir bakış açısı ile bilimsel bilgileri dahil ederek, en uygun ve başarılı modelleri üretmektedir.

Sprinkler sistem tasarımı özel olarak yaptırılmakta, kullanılacak malzemelerden işçiliğe kadar A kalite olmasına özen gösterilmektedir. Müşterilerimizin özel taleplerine göre dizayn edilen sprinkler söndürme sistemlerinin birçok yangında ciddi bir engel oluşturduğunu rahatlıkla araştırmalardan öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde yukarıda bahsettiğimiz geniş alanlarda meydana gelen yangınlarda sprinkler sistemin var olması durumu lehte değiştirebilmektedir. Birçok yangın söndürme sistemine sahip firmamız, işyerinize en uygun tasarım konusunda yol gösterici olmaktadır. Piyasa koşullarına göre istediğiniz tasarım kısa süre içerisinde teslim edilmektedir.

Sprinkler Söndürme Sistemi Tasarımı - Yılmaz Yangın Söndürme

Sprinkler Söndürme Sistemi Hesabı

Sprinkler söndürme sistemi hesabı mühendisler tarafından yapılması kesinlikle önerilen hesaplamalar içerisindedir. Ne kadar alana kaç adet sprink kullanılması gerektiği, hatalı uygulamaların üstesinden nasıl gelineceği, sektörün gelişmesi için nasıl bir katkı sağlayacağı hesaplamalar safhasında tasarım sonucu ortaya çıkacaktır.

Sistem montajında kullanılan boruların çapına göre sprinler söndürme sistemi hesabı yapılabilir. Ciddi yatırımlara mal olan büyük ölçekli işletmelerde, yangın güvenliği alanında profesyonel olan bu sistem kullanılarak birçok riskin üstesinden gelinebilir. Aşağıda boru çaplarına ve modellerine göre kaç adet sprink kullanılması gerektiği ifade edilmektedir:

2 adet sprink = DN25 çap

3 adet sprink = DN32 çap

5 adet sprink = DN40 çap

10 adet sprink = DN50 çap

20 adet sprink = DN65 çap

40 adet sprink = DN80 çap

100 adet sprink = DN100 çap

160 adet sprink = DN125 çap

275 adet sprink = DN150 çap

Sprinkler Söndürme Sistemi Fiyatları - Yılmaz Yangın Söndürme

Sprinkler Söndürme Sistemi Fiyat

Geniş alanlara sahip olan işletmeler yangın güvenliği alanında sprinkler söndürme sistemi fiyatına odaklanmaktadır. Oysa ki maliyetten çok korunacak alanın ne derece korunacağı, profesyonel bir takip yapılıp yapılamayacağı, sistem elemanlarının arızalarının nasıl giderileceğini öğrenmek, sadece alan genişliğinden çok daha önemli kriterlerdir. Fiyat konusunda firmamızın önceliklerine ve fiyat politikasına göre en uygun teklifin verildiğinden emin olabilirsiniz.

En uygun ödeme koşullarına sahip firmamız, öncelik verdiği konular arasında yer aldığınız takdirde özel görüşmeler yapmaktadır. Sprinkler söndürme sistemleri günümüz iş hayatında oldukça fazla kullanılmakta ve firmamızın sunduğu profesyonel hizmetler arasında yer almaktadır.

Hem keşif hem tasarım konusunda sektörün en önemli parçalarından biri olan firmamız, TSE sertifikalı ürünleri ile lider konumdadır. Söz konusu sprinkler sistemler olduğunda, nokta atışı hesaplamaları, güçlendirici tasarımları ve belirtilen sürede dereye almasıyla Yılmaz Yangın farkını hissedebilirsiniz.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.