Karbondioksitli (CO2) Söndürme Sistemleri

CO2 söndürme sistemleri birçok yangın türünde etkili olarak kullanılan ve başarılı sonuçlar elde eden sistemlerden birisidir. Bir yangını bastırma ve söndürme faaliyetinde kokusuz ve renksiz şekilde hizmet vermektedir. Elektrik iletkenliği olmaması da söndürme ve kurtarma faaliyetlerinde can güvenliğini tehlikeye atmamak adına değerlidir.

Yüksek başarı oranına sahip bir sistem olan karbondioksitli söndürme sistemlerinden yüksek verim elde edersininiz. Büyüyen bir yangın ciddi maddi hasarlara yol açmadan önce hızlı şekilde CO2 sistemleri ile söndürülebilir. Güvenilir bir şekilde söndürme işlemini gerçekleştirdiği için akıllı ve otomatik sistemler arasında en fazla tercih edilenler arasındadır.

Genleşme özelliği ile oksijeni alevlerden uzak tutan, bu yüzden söndürme sırasında maske kullanılmasının daha güvenli olduğu belirtilmektedir. Alevlerin üzerini battaniye gibi örten ve oksijenin ateşle temasını kesen bir yapıya sahiptir. Gazlı söndürme sistemleri arasında olduğu için temizlik konusunda büyük bir problem yaratmaz. Bu özelliği ile başarılı bir yangına müdahale sonrasında özellikle iş hayatının sekteye uğramamasını sağlar.

Co2 Gazlı Söndürme Sistemleri

CO2 gazlı söndürme sistemleri diğer söndürme sistemlerine nazaran işlerin aksamasına daha az neden olmaktadır. Yangını hızlı şekilde durdurması ve söndürmesi, soğutma çalışmalarında da kullanılması sprinkler sistemler ile kuru tozlu söndürme sistemlerinden daha farklı nitelikte olduğunu göstermektedir. Hatta diğer sistemler müdahale yöntemleri ve içerdikleri söndürücüler nedeniyle işlerin aksamasına neden olabilmektedir çünkü belirli bir temizlik veya kurutma sürecine ihtiyaç duyarlar.

Karbondioksit gazlı söndürme sistemleri A, B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Çeşitli yanıcı ve yakıcı maddeler ile yangın esnasında etkileşime girerek yanma kapasitelerini sömürür. Böylece hem maddelerin yanma potansiyellerini zayıflatır; hem de oksijen ile aradaki bağı kopararak yanma eylemi için gerekli olan unsurları engeller.

Tüm ekipmanları ile birlikte cihazların da yardımı ile bütünsel bir yangın güvenliği sağlama konusunda CO2 gazına güvenebilirsiniz.

CO2 Söndürme Sistemleri Tasarımı

CO2 söndürme sistemleri tasarımı genelde personelin veya çalışanın az olduğu ya da hiç olmadığı alanlar için düşünülmüştür. Elbette insanların yoğun olarak çalıştığı ancak CO2 gazı ile söndürmenin de zorunlu olduğu işletmeler veya tesisler de olabilir. Böyle yerlerde yangından korunmak için söndürme sistemlerin varlığı kadar personelin CO2 gazı ile ilgili bilgilendirilmesine de hayati şekilde ihtiyaç duyulur. Söndürme faaliyetlerinde hangi hayati ilkelere uyulması gerektiği, yangın eğitimleri ile aktarılabilir.

Tasarım konusunda korunacak alanın niteliğine, büyüklüğüne ve kullanım amacına uyacak şekilde uzman mühendisler tarafından teknik çalışma yapılmaktadır. Karbondioksitli yangın söndürme sistemlerinin tasarımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini en profesyonel şeklide uzmanlar bilmektedir.

Yüzey yangınları veya derin yangınlar gibi iki türlü tedbir üzerinde durulması gerekir. Yüzey yangınlarının CO2 söndürme sistemleri ile söndürülmesi daha kolayken, derine nüfuz eden veya kablolar gibi derinden başlayan yangınların tespit edilerek müdahale edilmesi daha zordur. Bu yüzden derindeki yangınları söndürmek için daha yoğun karbondioksit gerekecektir. Tasarımda bu konu çok önemlidir.

Karbondioksitli Yangın Söndürme Tüpleri

Karbondioksitli yangın söndürme tüpleri yoğunlaştırılmış ve basınç altına alınmış şekilde muhafaza edilmektedir. Ortalama % 34 gibi bir konsantrasyona sahip olacak şekilde doldurularak güvenlik faktörü de göz önünde bulundurulmalıdır. Taşma faktörlerini de içerecek bir tüp dolumu, kullanımda problem yaşanmamasına neden olur. Otomatik sistemlerin içinde yer alan CO2 tüpleri sistem tasarımına göre kaç adet kullanılacağı tespit edilmektedir.

Co2 sistemi gerekli hidrostatik testlerden geçmektedir. Kritik alanlarda sağladığı başarılar sayesinde yangın güvenliği sektöründe en fazla tercih edilen sistemler arasında olmayı başarmıştır. Uluslar arası standartlarda üretilerek sunulan tüm sistemler gibi CO2 söndürme sistemleri ulusal standartlara da uymaktadır.

Karbondioksitli Yangın Tüpü - Yılmaz Yangın Söndürme

Co2 Yangın Söndürme Tüpü Nerelerde Kullanılır?

Co2 yangın söndürme tüpü birçok sektörde birincil yangın söndürücü olarak kullanılmaktadır. İşletmenin türüne ve depoladığı malzemelerin cinsine göre farklı söndürme sistemlerinin birbirine entegre olmuş şekilde koruma sağladığını görebilirsiniz. Karbondioksitli söndürme sistemlerinin en fazla kullanıldığı alanlar arasında yanıcı sıvıların depolandığı bölgeler, elektrik odaları, motor odaları, trafolar ve güç aktarım kablolarının olduğu merkezlerdir.

Endüstriyel tesislerde A, B ve C sınıfı yangın riski olduğu sürece Co2 yangın söndürme tüpü kullanılmaya devam edecektir. İnsanın olmadığı bölgelerde daha uygun olduğu düşünülen bu sistemler kullanıldığı alanlardaki oksijen miktarını azalttığı için dikkatli olunması gerekmektedir. Ulusal alanda uyulması gereken standartlar olan TS 1520 ve TS 11169 kriterleri dayanıklılık ve başarı oranını artırma hususunda önemli olmaktadır. Özel divizörlü kar yapıcı nozullar sayesinde yangının üstünü örtme yeteneği ile başarı sağlamaktadır.

Karbondioksitli Yangın Tüpleri - Yılmaz Yangın Söndürme

Co2 Söndürme Sistemleri Fiyatı

CO2 söndürme sistemleri fiyatı konusunda benzer standartlar söz konusu olduğu için yangın firmaları arasında çok büyük farklar olmamaktadır. Fiyatı belirleyen ana unsurların korunacak alanın büyüklüğü ve yer alacağı tehlike sınıfının türü olduğu aktarılmaktadır. Yangın söndürme sistemleri arasında yer alan CO2 yangın tüplerinin kullanımı konusunda eğitimler veren firmamız, uzmanlarımız ile her zaman destek sağlamaktadır.

Dayanıklı metallerden üretilen yangın söndürme tüpleri farklı ağırlıklarda piyasaya sunulmaktadır. Basınç ve sızdırmazlık konusunda oldukça sağlam tüpler imal eden Yılmaz Yangın, yangın güvenliği konusunda en yetkin firmalardan biri olarak TSE standartlarında ürünler ortaya koymaya devam etmektedir.

Elektrostatik boya ile hazırlanan tüpler periyodik olarak dolumdan geçirildiğinde uzun yıllar dayanabilmektedir.

Co2 söndürme sistemleri tehlikeli sınıftaki işyerlerinde yangın güvenliğini sağlama konusunda tercih edilmektedir.

Parlayıcı sıvı yangınlarının hızlı şekilde yayılabileceği düşünülürse, en seri şekilde söndürülmesi ihtiyacı ortaya çıkar. Bunu sağlayacak nitelikteki söndürme ajanı da karbondioksit gazıdır. Bunun kullanıldığı sistemler olan CO2 söndürme sistemleri de gerek fiyatı, gerek montajı gerekse yeniden dolum maliyeti olarak en uygun sistemlerden birisi olarak kullanılmaya devam edecektir.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.