Inert  (ARGON) Gazlı Söndürme Sistemleri

Inert gazlı söndürme sistemleri yangın güvenliği alanında yoğun şekilde kullanılan yöntemlerden biridir. Inert gaz dendiği zaman aklımıza kimyasal süreçler dışında doğada kendiliğinden var olan gazlar gelmelidir.

Havada soluk alıp vermede kullanılan gazlar ile atmosferde yer alan gazlardan bir kısmı yangın söndürme sektöründe başarılı şekilde uyarlanarak kullanılmaktadır. Sabit mekanizmadan koruma alanına doğru yayılacak şekilde tasarlanan bu sistemlerin taliplisi çoktur.

Inert gazlar dört çeşit olup, hangi tür yangınlarda kullanılması gerektiği mühendisler tarafından belirlenmektedir. Bu konuda belirlenen standart TS EN 15004 kaideleridir.

Uzmanlarımız tarafından tasarlanan, monte edilen, kurulumu yapılan, testleri gerçekleştirilen, bakımları düzenli şekilde yapılan ve nihayetinde periyodik olarak kontrollerden geçirilen sistemler yangından korunmak için oldukça büyük avantajlara sahiptir. Temiz olarak nitelendirilen bu gazlar farklı şekilde birleştirilerek farklı yangın türlerinde etkili şekilde kullanılabilmektedir.

Inert Gazlı Söndürme Sistemleri Tasarımı

Inert gazlı söndürme sistemleri tasarımı konusunda kesinlikle uzman mühendislerin görüşleri ve yetenekleri ön planda olmalıdır. Korunacak alanın niteliğine göre sistemin nasıl tasarlanacağı kararlaştırılarak projelendirilir. Tüm yangınlarda etkili olduğu incelemeler sonucunda tespit edilmiş olup, sektörde de bu şekilde kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Tasarımda kullanılan ve oranlarına dikkat edilen gaz türleri ise Argon, Azot, NitroArgon, Karbondioksitli NitroArgon şeklindedir.

Tasarımda hangi gazdan ne oranda kullanılması gerektiği bilimsel olarak kararlaştırılmaktadır.

İnsan sağlığına zarar vermeyecek şekilde birleştirilmesi havadaki oksijen miktarını düşürmeyecek oranda kullanılmasına bağlıdır. Bunun için ortamdaki oksijen miktarının % 12’nin altında olmaması çok önemlidir. Elbette fazla oksijen de sağlığa zarar vereceği için belirli bir miktarın da üzerine çıkılmamasında fayda vardır.

Inert Gazlı Söndürme Sistemleri Hangi Yangınlarda Kullanılır?

Inert Gazlı Söndürme Sistemleri Hangi Yangınlarda Kullanılır?

Inert gazlı söndürme sistemleri tüm yangın türlerine uyarlanabilmektedir. Bunu sağlamak için farklı gaz türlerinden belirli oranlarda kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir. Bilimsel ve teknik olarak hangi oranların kullanılması gerektiği çeşitli deneyler sonucunda belirlenmiş olup, bu konu ile ilgili uluslar arası yangın kuruluşlarının belirlediği standartlar da kullanılmaktadır.

Gazların niteliğine göre bazıları elektriği iletmez, bazıları ise iletebilir, genelde insan sağlığına zararlı olmasa da oransal olarak farklı kullanımlar gerçekleşirse sağlık için risk teşkil edebilir. Bu durum kullanım sırasındaki uyarı levhalarında belirtilmelidir.

Deneyimli yangın firmalarında uzmanlar tarafından müşterilere ve kullanıcılara yangın eğitimi verilmektedir. Bir söndürme sisteminin nasıl kullanılması gerektiği konusunda verilen eğitimlerin faydası görülmektedir. Hem yangın esnasındaki davranış örüntüleri, hem de yangından sonraki süreçler hakkında eğitimlerde tüm detaylar anlatılmaktadır.

Yine de genel ilke tehlikeli yangınlarda işi profesyonellere bırakmaktır. Amatör kullanıcılar ilk müdahalelerde bulunabilir ancak eğitimli değillerse riski artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Inert Gazlı Sistemleri Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Inert gazlı sistemleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Teknik olarak uzmanlarımız sizlere en fazla önem verilmesi gereken unsurları belirtmektedir. Kullanım sırasında veya bakım için bazı detayları bilmenizin faydası olacaktır. Tasarımda da teknik olarak bazı önemli kriterler vardır. Borulama proje esaslarına göre yapılmalıdır.

Basınç miktarı ne kadarsa doğru boruların kullanılması çok önemlidir. Yüksek basınca dayanıklı olmayan boru türlerinin veya genişliklerinin kullanılması, sistemde aksaklığa neden olabilir.

Montaj kesinlikle uzman teknisyenler tarafından yapılmalıdır. Bağlantıların yanlış yapılması gazlı sistemlerde arıza görülmesine yol açabilir. Bu da ihtiyaç anında gazın yangının üzerine değil başka bir yere kanalize olmasına neden olabilir. Boruların ve tüm tesisatın sızdırmaz olmasına azami dikkat etmenin önemi ise büyüktür.

Inert Gazlı Söndürme Sistemleri Hangi Yangınlarda Kullanılır?

Inert Gazlı Söndürme Sistemleri Fiyatı

Inert gazlı söndürme sistemleri fiyatı konusunda belirli kriterler yer almaktadır. Döşenecek alanın genişliği ve yüksekliği bu kriterler arasındadır. Günümüz şartlarında farklı koşullardan etkilenen fiyatlar konusunda müşteri memnuniyeti odaklı tercihler yapmak zorunlu hale gelmiştir. Elbette müdahale edilemeyecek alanlar vardır ancak firmaların esneklik payları da kullanılarak, müşterilerin ödeme durumlarına uygun sonuçlara erişilebilir

Temiz gazlı söndürme sistemlerinin belirli bazı sektörlere özgü olarak kullanılması, zarar vermeme özelliğinden kaynaklanmaktadır. Laboratuar ortamında oluşturulan karışım gazların ve köpüklerin dışında insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte doğal gazların kullanıldığı Inert gazlı söndürme sistemleri birçok açıdan fayda sağlamaktadır.

Çevre dostu olmasının etkisiyle kullanımdan sonra doğada kalıcılık göstermez ve hasar oluşturmaz. Bu nedenle faydaları düşünülerek birçok iş çevresi tarafından tercih edilmektedir.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.