Yangın Hortumu

Yangın hortumları, hem itfaiye ekiplerinin hem de yangın başlangıcında amatör kullanıcıların söndürücü maddeyi alevlere püskürtmek için kullandıkları en önemli yangın ekipmanlarından biridir.

Dayanıklı olmasının yanı sıra elastiki bir yapıda üretilmesinin sebebi yangın anında çekilebilir ve kontrol edilebilir nitelikte daha çok işe yaramasıdır. Yangın hortumları alanında en kaliteli ürünler ISO 9001:2014 kalite standartlarına göre TSE sertifikalı olarak üretilen ürünler olmaktadır.

Yangında içinden su geçerek alevlerin üzerine bazen sınırsız bazen ise itfaiye ekip araçlarındaki sınırlı kaynağın aktarılması, su hortumunun çok dayanıklı olmasını gerektirir. Yüksek basınç altında kullanılan bu hortumların deneyimli personel tarafından kullanılması önemlidir çünkü hortumun kontrolü çok zor olmaktadır.

Normalde su basıncı verilmeden önce uzatılarak yangına yakın yere yaklaştırılan yangın hortumları, metrelerce uzakta dahi işe yaramaktadır. Bu yüzden uzun mesafelerde bile sağlam şekilde dirence karşı dayanıklı olmasının gerekliliği tartışılamaz.

Yangın Hortumu Yılmaz Yangın - Yılmaz Yangın Söndürme

Yangın Hortumları Teknik Özellikleri

Yangın hortumları teknik özellikleri yukarıda da belirttiğimiz şekilde ISO 9001 kalite yönetim sisteminde yer alan kaidelere göre belirlenmekte ve o şekilde üretilmektedir. Yangın gibi hayati risk taşıyan durumlarda teknik özellikler çok fazla ön plana çıkar. Çünkü hortumun içinden geçen su veya diğer söndürme ajanı tam olarak temizlenmeli, içinde donması engellenmelidir. Teknik niteliğini uzun yıllar koruması için çeşitli bakım kurallarına uyulması önerilmektedir.

Dayanıklı kauçuk malzemeden üretilen yangın hortumlarının dış kısmı ise sürtünmede zarar görmeyecek şekilde özel iplikler kullanılarak hazırlanmaktadır. Böylece bina yangınları veya orman yangınlarında sert zeminlerde, dikenli yüzeylerde veya çalılık ortamlarda hortumun hasar görmesi engellenmektedir.

Yangın durumlarında dayanıklı bir hortum çok büyük farklılıklar yaratabilir. İtfaiye ekiplerinin bu hortumları kullanmadan önce gerekli bakımlarının yapıldığından emin olması gerekmektedir. Bunun da yolu yangın firmaları tarafından periyodik bakım çizelgesinin uygulanması olmaktadır.

Yangın hortumlarının hangi özellikte satın alınacağı konusunda kurumsal ihalelerde teknik şartnameler hazırlanmaktadır. Toptan alışlar için resmi olarak açılan bu ihalelerde en uygun nitelikteki hortumların teknik özellikler bakımından da yeterli olmasına dikkat edilir.

İhaleleri kazanan firmaların teslim edeceği ürünleri muayene ve teslim alma komisyonlarındaki işin uzmanları incelediği için, TSE standartlarında üretilerek satışa sunulmasına son derece dikkat edilmektedir.

Yangın Hortumu Ölçüleri

Yangın hortumu ölçüleri belirli kalite standartlarını içeren TSE kaidelerine uygun şekilde hesaplanmaktadır. Birçok firma tarafından üretilen yangın hortumları bu şekilde ulusal ve uluslar arası standartlara uygun hale getirilmekte, hem ülkemizde hem de Avrupa’nın her yerinde kullanılabilmektedir.

Yangın hortumu ölçüleri ile ihtiyacınız olan ürünü istediğiniz boyutlarda kullanma, çekme ve esnek halde müdahale etme özelliklerine de sahip oluyorsunuz.

Piyasada en fazla tutulan ve kullanılan yangın hortumu ölçüleri 1” – 1 ¼ - 1 ½” – 1 ¾” – 2” – 2 ½” – 2 ¾” – 3” – 4” – 5” – 6” inç şeklindedir. Farklı basınç değerlerinde kullanılan yangın hortumları farklı uzunluklarda üretilebilir. İhtiyaca göre 20 metre ile 50 metre uzunluğa kadar imal edilebilmektedir. Kullanılacağı alanın büyüklüğüne ve genişliğine göre hangi ebatlarda yangın hortumu talep edileceği müşterilerimizin inisiyatifindedir.

Yangın Hortumu - Yılmaz Yangın Söndürme

Bez Yangın Hortumları

Yangın güvenliği sektöründe en fazla kullanılan hortum türlerinden biri olan bez yangın hortumları, ihtiyaç duyulan alanlarda başarılı şekilde hizmet vermektedir. Kullanılan güçlü iplikler sayesinde aşınmaya veya yıpranmaya karşı dayanıklı olan bez yangın hortumları, uzun yıllar yangın hortumu ihtiyacınızı ortadan kaldırır.

Yangın dolaplarında barınacak şekilde ve diğer ekipmanlarla uyumlu şekilde üretilen bu hortumların TSE garantili olduğunu hatırlatmak isteriz.

Alçak basınç bez yangın hortumu birçok alanda ve sektörde yangın söndürme faaliyetlerinde itfaiye profesyonel ekipleri tarafından kullanılmaktadır. İçinden geçecek su miktarı hesaplanarak dayanıklı olacak şekilde üretilen bu hortumların piyasada önemi bir yer tuttuğunu görmekteyiz.

Teknik şartnamelere göre hazırlanan siparişlerin ISO 9001 kriterlerine % 100 uyum sağladığını ve Yılmaz Yangın garantisi ile üretildiğini belirtmek isteriz.

Yangın dolaplarının en önemli işlevlerinden biri olan ekipmanların saklanması ve içinde yangın hortumunun bağlı olduğu kesintisiz su kaynağı vanası, yangında birincil öncelikle kullanılacaklar kategorisindedir. Bu hortumların uzun yıllar dayanabilmesi için zaman zaman açılıp yeniden sarılmasına ihtiyaç duyulur.

Bakım kapsamında belirtilen ve yapılması önerilen bu işlem sayesinde hortum birbirine yapışmaz ve acil durumda sizi yarı yolda bırakmaz. Yangın güvenliği eğitimi konusunda deneyimli yangın firmalarına güvenebilirsiniz.

Yangın Hortumu Fiyat - Yılmaz Yangın Söndürme

Yangın Hortumu Fiyatları

Yangın hortumu fiyatları istenen uzunluklar ve ek özellikle bakımından değişiklik gösterebilir. Piyasada standart bir fiyat olmamakla birlikte, yangın firmalarından alacağınız yangın hortumlarının özelliklerini de sormanızı tavsiye ederiz. Kaç inç genişlikte olduğu, uzunluğu, imal malzemesi ve dayanıklılık seviyesi bu açıdan bilmeniz gereken bilgiler olarak ön plana çıkmaktadır.

Günümüzde yangın hortumu alımlarında en önemli kriterlerden biri fiyat olmaktan çıkmıştır. Yangın gibi felaketlerde başarılı şekilde söndürme işlevini yerine getirecek kalitede ürünlerin kullanılmasına öncelik verilmektedir.

Fiyat bazında düşünüldüğünde kriterlerin aşağıya çekilmesiyle çok daha farklı opsiyonların oluşabileceği görülmektedir. Ancak mühendislerimiz ve uzmanlarımız yangın hortumlarını kullanacağını yeri söylediğinizde sizlere en uygun ölçüleri ve nitelikleri vurgulamaktadır. Teknik olarak en başarılı sonuçlara ulaşabileceğiniz ürünleri öneren uzmanlarımız ile istişare ederek alımlarınıza karar verebilirsiniz.

Yangın hortumlarını kullanacağınız binanın türü, yüksekliği, içindeki malzemelerin niteliği karar verilmesinde etkin rol oynar. Uzmanlarımız yangın söndürme sistemleri başta olmak üzere, kullanmak istediğiniz yangın dolapları, yangın söndürme cihazları ve yangın hortumları gibi tüm ekipmanları titizlikle üretmekte ve teslim etmektedir.

Binanızın yangın güvenliğini % 100 sağlamak için tüm ürünlerimiz TSE sertifikalı olarak üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. İş güvenliğine dikkat edilerek gerçekleştirilen tüm işlemler müşteri memnuniyeti odaklı sürmektedir. En uygun fiyat avantajlarıyla en kaliteli ürünlere sahip olmak için, web sitemizdeki iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Adres Bilgileri

  • Fax: 0 (212) 237 62 55

  • E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.